Arhiva

Proglašena vanredna situacija na teritoriji Republike Srbije

11.03.2016.
MUP Republike Srbije

Br. 172/16
11. mart 2016. godine

Na predlog Republičkog štaba za vanredne situacije, Vlada Republike Srbije proglasila je 10. marta 2016. godine vanrednu situaciju na teritoriji Republike Srbije.

Do proglašenja vanredne situacije na celoj teritoriji Republike Srbije, vanredna situacija bila je proglašena na teritoriji tri grada i 14 opština u Čačku, Novom Pazaru, Kraljevu, Arilju, Lučanima, Topoli, Požegi, Bajinoj Bašti, Ivanjici, Raškoj, Ljigu, Rači, na delu teritorije opštine Kosjerić, na teritoriji opštine Prijepolje, Trsteniku i delu teritorije opštine Nova Varoš i na delu teritorije opštine Ćićevac.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova - Sektora za vanredne situacije, do sada su iz poplavama ugroženih područja evakuisali 171 osobu.

Prema informaciji RHMZ-a, od ponoći do sada, najviše padavina bilo je na teritoriji Zlatibora, Kopaonika, Kraljeva, Valjeva, Sjenice, Požege, Crnog vrha, Vranja.

Na terenu su angažovani pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova – Sektora za vanredne situacije, Žandarmerije, policije opšte nadležnosti, saobraćajne policije, kao i Vojska Srbije.

Reka Bjelica u Guči je u manjem porastu. U opštini Lučani, poplavama je ugroženo 10 kuća, poplavljeno je oko 30 hektara poljoprivredno zemljišta, oštećeno šest mostova, a pešački most Platica nije u funkciji. Evidentirano je 10 novih klizišta na putevima prvog i drugog prioriteta, osam na nekategorisanim putevima i pet na poljoprivrednom zemljištu. Bez električne energije je oko 10 domaćinstava, a deo industrijske zone biće uključen kada se steknu potrebni uslovi. Ekipe elektrodistribucije su na terenu i rade na otklanjanju kvarova.

Na teritoriji grada Čačka ugroženo je 150 objekata. Svi putni pravci su prohodni, osim puta Čačak-Guča, gde se kao alternativni pravac koristi put preko Graba. Vodosnabdevanje na teritoriji grada je uredno, a otkonjen je i kvar, koji je dove do prekida u snabdevanju električnom energijom u Donjoj Gorevnici.

U opštini Gornji Milanovac poplavljeno je oko 70 hektara poljoprivrednog zemljišta, a u opštini Ivanjica oko 10 hektara.

Na teritoriji grada Kruševca poplavljeno je oko 180 hektara poljoprivrednog zemljišta u atarima sela Koševi, Bela Voda, Kukljin, Jasika, Šanac, Makrešane i Čitluk, a u opštini Trstenik oko 120 hektara i 10 objekata u naseljim Ugljarevo, Bogdanju i Grabovcu. U opštini Ćićevac poplavama su ugrožena 23 stambena objekta i oko 100 hektara poljoprivrednog zemljišta, dok je u opštini Varvarin poplavljeno oko 700 hektara.

Na teritoriji opštine Jagodina, zbog povećanja vodostaja Velike Morave došlo je do plavljenja poljoprivrednog zemljišta u ataru sela Raševica, Trešnjevica i Sinji Vir, u potesu zvanom ,,Staro Moravište''.

Na terirtoriji Kraljeva poplavljeno je oko 360 domaćinstava i oko 1500 hektara poljoprivrednih površina. U prekidu je lokalni seoski put u selu Plana Bare - Kraljevo zbog pojave klizišta. U selu Sirča zbog prekidanja creva za vodu bez vode je ostalo 146. domaćinstava, a bez struje su 22 domaćinstava u Grdici, Adranima, Oplanićima, Miločaju i Sirči.

U prekidu je put u mestu Ugljarevu, kod Vrnjačke Banje zbog oštećenja na prilaznom delu kod mosta na reci Zapadna Morava.

Na teritoriji Novog Pazara poplavama je ugroženo 80-90 objekata i srušena su tri pešačka mosta. Oštećeno je 100 putnih pravaca na lokalanim putevima. Bez električne energije je oko 200 domaćinstava na pravcu Štitare - Golija.

U opštini Tutin povećala se ugroženost porodičnih kuća od bujičnih poplava. Bez električne energije je preko 100 domaćinstava, a u opštini Nova Varoš 405 domaćinstava.Problema sa snabdevanjem strujom ima i u opštini Prijepolje.

Na teritoriji grada Užica 15 lokalnih putnih pravaca je u prekidu. Poplavama je ugroženo 15 stambenih objekata i poplavljeno oko 2. 500 hektara. Jedan most je srušen, a tri su oštećena. Oko 80 domaćinstva je ostalo bez vode.

Na teritoriji grada Beograda u opštinama Lazarevac, Barajevo, Palilula, Grocka i Rakovica održane su sednice Štaba za vanredne situacije i izdat je nalog za obilazak kritičnih lokacija i pripremi neophodne količine džakova sa peskom kao i uvođenje 24 časovnog dežurstva u svim javnim preduzećima.