Актуелно

Држава је спремнa да се ухвати у коштац са насиљем у породици и победи га

24.11.2016.
Стефановић: Инсистираћемо на доследној примени Закона о спречавању насиља у породици. Ово је само почетак, крај ће бити када људи схвате да нема оправдања и да нико неће да вас помилује ако злостављате неког, тучете, малтретирате или спроводите насиље над члановима породице...

Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић поручио је данас да ће држава инсистирати на доследној примени Закона о спречавању насиља у породици и да је спремна да се ухвати у коштац са овим злом и победи га.

Стефановић је на конференцији "Искључи насиље", рекао да је тај закон само почетак, а да ће „крај бити када људи схвате да нема оправдања и да нико неће да вас помилује ако злостављате неког, тучете или малтретирате, или спроводите насиље над члановима породице".

"Нико није имун и не може да очекује да се неко други сети и да ће се проблем решити сам од себе", рекао је Стефановић и поручио да је држава спремна да се ухвати у коштац са овим злом и да га победимо ма колико отпора и проблема било.

Министар полиције је изнео податак да је у последњих шест година полиција поднела више од 28.000 кривичних пријава због насиља у породици и да је евидентирано скоро 30.000 жртава, од којих су већина жене.

„Само у последње четири године убијене су 262 особe, од тога 172 жене“, упозорио је Стефановић и поручио да нас ови поражавајући подаци обавезују да се још одлучније супроставимо породичном насиљу и да охрабримо жртве да насилнике пријаве.

Према његовим речима, у претходне две године држава је донекле успела да се одупре насиљу и повећа поверење жртава у институције система.

„Због храбрости и одважности жена које су спремне да се одупру тортури, али и због тога што смо као друштво одабрали пут да кажемо НЕ и да се одупремо насиљу број пријава је значајно повећан, што указује на повећање поверења у институције система, повећање поверења жртава у то да постоји неко ко може да им помогне“, рекао је Стефановић.

Министар је изразио уверење да ће Закон о спречавању насиља у породици допринети смањењу породичног насиља.

„Убудуће ћемо насилнике удаљавати из куће и то не само оне који су починили кривично дело, већ и у случајевима када постоји ризик од неког облика насиља. Полиција ће имати далеко већа овлашћења која ће нам омогућити да насилнику одмах по процени ризика изрекнемо хитну меру удаљења из стана и забрану комуникације и приласка жртви“, прецизирао је Стефановић.

Указавши да је Министарство унутрашњих послова већ раније препознало значај борбе против породичног насиља, Стефановић је навео да је формирано посебно одељење при Управи криминалистичке полиције које се бави овим проблемом, да је више од 2.000 полицајаца прошло обуку и да ће се едукација наставити.

"Хоћемо да огроман број полицијских службеника буде обучен, да процењујући ризик доносе правичну одлуку и заштите сваку жртву" рекао је Стефановић.

Насиље у породици, како је рекао, није проблем једне, две или три институције, већ је то ствар читавог друштва како би се ефикасно заштитила жртва.

"Држава је усвајањем Закона послала јасну поруку да насиље неће толерисати" подвукао је Стефановић и додао да сви чланови породице, комшије, пријатељи морају бити свесни потребе да се укључе у борбу против насиља у породици.

„Овај проблем је заједнички без обзира што се некада дешава са друге стране зида. Зато ћемо сви морати да се укључимо“, закључио је министар полиције. 

Министарка правде Нела Кубуровић истакла је да Србија коначно има модерно  законодавство које регулише борбу против насиља над женама и насиља у породици, чији је циљ заштита жртава и превенција насиља.

Кубуровић је подсетила да је јуче усвојен Закон о спречавању насиља у породици, као и измене Кривичног законика, те да је први пут законодавство усаглашено са међународним конвенцијама и међународним стандардима, а да пре свега уводи нови систем заштите и превенције.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин наласио је да нема разумљивог и прихватљивог насиља и  да је први пут, држава изашла са заокруженим, организованим одговором на насиље, као и са превенцијом.

"Закон о спречавању насиља у породици делује превентивно, починилац насиља зна шта га чека уколико уради недозвољену радњу, зна да неће проћи некажњено и да за његово понашање неће бити оправдања", рекао је Вулин.

Републички јавни тужилац Загорка Доловац навела је да је насиље у породици кривично дело пред којим се не смеју затварати очи.

"Поздрављамо унапређење нормативног оквира и његово усаглашавање са међународним стандардима, као и напоре владе који су се у томе смеру десили и што су усвојени закони који су били у скупштинској процедури", рекла је Доловац.

Конференцију „Искључи насиље“ организовали су Министарство унутрашњих послова, Министарство правде и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.