Web Content Viewer
ActionsГрађани
Документи грађана
ActionsДокументи грађана
- Лична карта
- Пребивалиште
- Боравиште
- Путне исправе
- Држављанство
- Возачка дозвола
- Оружје
- Регистрација возила
- Административне таксе (pdf) (Word.doc)
- Статистика - поднети / решени захтеви грађана
- Апликација ЧЕЛИК - читач електронске личне карте
- Упис адресе у лична документа за грађане којима је одређен или измењен назив улице и кућни број
- Неважеће личне карте - Упутство за претрагу и чување података о неважећим личним картама
- Неважећи пасоши - Упутство за претрагу и чување података о неважећим пасошима
- Уверење о (не)кажњавању
- Упоредни подаци о броју активних пребивалишта на територији града Београда
Нова олакшица за грађане - јединствена уплатница преко услуге „Плати“, на еУправи и веб-сајту МУП-а
Обавештење
Народна скупштина Републике Србије донела је Закон о допунама Закона о држављанству Републике Србије (''Службени гласник Републике Србије'', бр. 24/18) који је ступио на снагу дана 3.4.2018. године. У усвојеним изменама Закона о држављанству прописано је да у држављанство Републике Србије може бити примљен држављанин СФРЈ или држављанин друге републике СФРЈ, односно држављанин друге државе настале на територији СФРЈ који на дан 31.12.2016. године и на дан подношења захтева има пријављено пребивалиште у Републици Србији (члан 3. Закона о допунама Закона о држављанству Републике Србије). Захтев за стицање држављанства по овом члану може се поднети у року од годину дана од ступања на снагу односно до 3.4.2019. године.
У складу са чланом 103. Закона орган је дужан да по службеној дужности у складу са Законом врши увид, прибавља и обрађује податке о чињеницама о којима се води службена евиденција, а који су неопходни за одлучивање.
Ако службену евиденцију води други орган, орган који води поступак дужан је да хитно затражи податке, а замољени орган да бесплатно уступи податке у року од 15 дана ако није другачије прописано. У складу са наведеним чланом Закона у поступку који се покреће по захтеву странке орган може да врши увид, прибавља и обрађује личне податке о чињеницама о којима се води службена евиденција када је то неопходно за одлучивање, осим ако странка изричито изјави да ће те податке прибавити сама.
С тим у вези, странка може и сама да стави на увид потребну документацију (извод из матичне књиге рођених, извод из матичне књиге венчаних, уверење о држављанству Републике Србије и друго) уколико јој не одговара прибављање података по службеној дужности у року од 15 дана, а како би њен захтев био решен у што краћем року.
Како Закон о општем управном поступку прописује нов начин поступања приликом пријема захтева и решавање у управним пословима, неопходно је да се странка сагласи са тим да се њени подаци могу обрађивати за сврху одређеног управног поступка (нпр. издавање личне карте, путне исправе и друго), у коjeм случају потписује изјаву о сагласности за руковање подацима о личности.
Напомињемо да ће се подаци прибављати по службеној дужности само уколико се исти налазе у евиденцијама Републике Србије, односно уколико су грађани уписани у матичне књиге рођених и евиденције држављана Републике Србије, а које воде надлежни органи Републике Србије.
Ради ефикаснијег рада на шалтерима изјаву о сагласности за обраду и прибављање личних података можете преузети овде (PDF).
Повезани документи
Уредбa о врстама услуга које пружа Министарство унутрашњих послова и висини такси за пружене услуге, ("Службени гласник РС", број 51 од 19. јула 2019) |
Износи из тарифе републичких административних такси (види табелу)
|
Рокови за поступање по захтевима грађана
I Прописани рокови за поступање по захтевима грађана:
- Лична карта – рок за решавање по захтеву за издавање личне карте прописан је чланом 17. Закона о личној карти, сходно којем је надлежни орган дужан да изда личну карту најкасније у року од 15 дана од дана подношења захтева, а у хитним случајевима (лечење, болест или смрт члана породице, неодложан службени пут) или из других оправданих разлога и у краћем року.
- Пребивалиште и боравиште - рок за решавање по поднетој пријави пребивалишта грађанина прописан је чланом 145. Закона о општем управном поступку, који предвиђа рок од 30, односно од 60 дана у случајевима када се о управној ствари не одлучује у поступку непосредног одлучивања.
- Путне исправе – рок за решавање по захтеву за издавање путне исправе регулисан је чланом 34. Закона о путним исправама, сходно којем је надлежни орган дужан да реши по захтеву за издавање путне исправе, поднетом у земљи, у року од 30 дана од дана подношења захтева, а у хитним случајевима (потреба за хитним лечењем у иностранству, обавештење о смрти, тешкој болести члана уже породице итд.) или из других оправданих разлога, надлежни орган дужан је да путну исправу изда најкасније у року од 48 сати, од тренутка подношења захтева.
- Сходно поменутим законским одредбама, по захтеву за издавање пасоша, који је поднет преко дипломатског или конзуларног представништва Републике Србије, орган надлежан за издавање пасоша дужан је да реши у року од 60 дана, од дана подношења захтева.
- Возачка дозвола и регистрација возила – рок за поступање по захтеву странака за издавање саобраћајних и возачких дозвола, као и регистрациионих налепница прописан је чланом 145. Закона о општем управном поступку, који предвиђа рок од 30, односно од 60 дана у случајевима када се о управној ствари не одлучује у поступку непосредног одлучивања.
II Просечан – стварни рок за израду докумената (пракса):
- Лична карта – у пракси се израђује у просечном року од три до седам дана
- Пребивалиште и боравиште – у пракси се пријављује одмах – дневни ниво ажурности, осим у случајевима када је потребно спроводити посебан испитни поступак
- Путне исправе – у пракси се израђује у року од три до седам дана
- Возачка дозвола – у пракси се израђује у просечном року од седам дана
- Саобраћајна дозвола - у пракси се израђује у просечном року од седам дана
Web Content Viewer
ActionsГрађани
- Документи грађана
- Лична карта
- Пребивалиште
- Боравиште
- Путне исправе
- Држављанство
- Возачка дозвола
- Оружје
- Регистрација возила
- Административне таксе
- Уверење о (не)кажњавању
- Савети
- Наркоманија
- Трговина људима
- Насиље у породици
- Високотехнолошки криминал
- Заштитимо децу од педофилије на интернету
- Припрема за путовање
- eУслуге
- Најчешћа питања
- Информације за странце
- Привремени боравак
- Стални боравак
- Пријава боравишта странца
- Промена адресе становања
- Промена пребивалишта странца
- Информације за особе са инвалидитетом
- Зaштитa пoдaтaкa o личнoсти
Брзи линкови
ActionsБрзи линкови
- Влада Републике Србије
- Документи грађана
- Притужбе на рад полиције
- Пријава имовног стања
- Пријава корупције у МУП-у
- Информатор о раду Министарства унутрашњих послова Републике Србије
- Апликација ЧЕЛИК - читач електронске личне карте
- Стање на граничним прелазима
- Родна равноправност
- Поглавља 23 и 24
- eУслуге МУП-а
- CERT RFC 2350
- Локације камера МУП-а у Београду