Архива

Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције

20.11.2017.
Припадници Министарства унутрашњих послова су у више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције на територији Републике Србијe ухапсили 93 особе, док су против још 38 лица поднете кривичне пријаве у редовном поступку...
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције
Више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције

Припадници Министарства унутрашњих послова су у више одвојених акција на сузбијању криминала и корупције на територији Републике Србијe ухапсили 93 особе, док су против још 38 лица поднете кривичне пријаве у редовном поступку.

Осумњиченима који су ухапшени на територији полицијских управа Београд, Нови Сад, Суботица, Панчево, Кикинда, Јагодина, Зајечар, Краљево, Крушевац, Ниш, Лесковац и Врање на терет се, између осталог, стављају дела корупције и привредног криминала попут пореске утаје, примања и давања мита злоупотребе службеног положаја, проневере, али и дела општег криминала попут - неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, изнуда, разбојништво, недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја и угрожавање сигурности.

У оквиру сузбијање корупције и привредног криминала ухапшено је 37 особа због постојања основа сумње да су у периоду од 2009. године до данас извршили више кривичних дела којима су причинили штету буџетима Републике Србије, АП Војводине, више локалних самоуправа и другим привредним субјектима и физичким лицима у укупном износу од 8.350.106 евра.

Међу ухапшенима су и шест полицијских службеника, укључујући и руководиоце ПС Бач и ПИ Кањижа, затим бивши руководилац општине Трстеник, инспектор Министарства за заштиту животне средине, запослени у градским управама у Врању и Нишу, запослени у пореским управама у Зајечару и Лесковцу, као и више одговорних лица у ХИП Азотари у Панчеву и запослени у ЕДБ Ниш.

У области борбе против општег криминала и кријумчарења наркотика укупно је ухапшено 56 особа и том приликом је заплењено 3,3 кг марихуане, 170 грама хероина, 53 грама кокаина, 280 грама амфетамина, као и 17 комада екстазија. Такође, одузето је и 510 грама смеше која се користи за увећање количине наркотика и осам дигиталних вагица.

Полиција је такође одузела и пет пиштоља, једну аутоматску и две ловачке пушке од којих једна са оптиком, 1.582 комада муниције различитог калибра, једну експлозивну направу са око 60 грама пластичног експлозива и једну тромблонску мину. Од осумњичених је одузето и осам возила, један мотор, торба са алатом и софистицираним уређајем за обијање возила, 16 мобилних телефона и одређена количина компјутерске опреме.

Најзначајније акције хапшења:

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву ухапсили су М. Ђ. одговорно лице „ХИП Азотара“ ДОО Панчево, П. Ђ. бивше одговорно лице овог предузећа и Н. П. бивше одговорно лице Службе одржавања „ХИП Азотара“, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву.

Постоје основи сумње да су они током 2015. године, прекорачивши овлашћења и супротно захтеву Службе техничке припреме и потребама „ХИП Азотара“ прихватили понуду од привредног друштва „К. М. Монт“ ДОО из Петроварадина и набавили

технички неприхватљиве цеви, због чега је дошло до њиховог пуцања.

На овај начин, „ХИП Азотара“ ДОО Панчево оштећена је за око 180.621.287 динара.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Панчеву, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици у сарадњи са Пореском полицијом, ухапсили су М. В. одговорно лице предузећа ДОО „Агро технолоџи“, због постојања основа сумње да је извршио више кривичних дела пореске утаје, у саизвршилаштву и уз помагање 11 особа, против којих је поднета кривична пријава у редовном поступку.

Постоје основи сумње да су они у периоду од августа 2015. до априла 2017. године, у намери да избегну обавезу утврђивања и плаћања акцизе и пореза на додату вредност на извршен промет жестоких алкохолних пића произвођача ДОО „Агро технолоџи“, организовали илегалну производњу. Сумња се да су посредством више привредних субјеката алкохолна пића унели у велепродајне и малопродајне објекте, као и да су користили неверодостојну документацију и фиктивне послове.

На овај начин, како се сумња, избегли су плаћање акцизе у износу од 87.703.129 динара и пореза на додату вредност у износу од 50.953.954 динара.

М. В. је осумњичен и да је у саизвршилаштву са другом особом приликом престанка обављања делатности производње жестоких алкохолних пића, при пререгистрацији привредног друштва ДОО „Agro-techonolgy“ у Приштини, није Министарству финансија вратио неискоришћене акцизне маркице у чијем поседу су фактички били.

На овај начин избегли су плаћање акцизе у износу од 189.424.012 динара, а буџет републике Србије оштећен је за око 2.780.349 евра.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Суботици, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду ухапсили су С. Б. и М. О, одговорна лица ПД "С.А.Б. Естетик", због постојања основа сумње да су извршили кривично дело превара у саизвршилаштву.

Постоје основи сумње да су они у периоду од 31. августа 2012. године до данас прибавили противправну имовинску корист за себе и своја привредна друштва.

Сумња се да је С. Б. са једном банком из Београда закључио Уговор о финансирању изградње стамбено-пословног објекта у Београду, у износу од 1.853.000 евра, достављајући банци као средства обезбеђења кредита Заложну изјаву и Уговор о залогу, потписане и оверене на основу више фалсификованих пуномоћја суинвеститора. На овај начин, службеници банке су доведени у заблуду да исплате целокупни износ кредита.

М. О. је, како се сумња, закључивао са купцима Уговоре о купопродаји непокретности у новоизграђеном објекту, упућујући одређени број купаца да исплате купопродајну цену преко рачуна банке, у готовини или путем компензације и преузимања дуга. То је било у супротности са чланом 11 Уговора о финансирању изградње, којим се инвеститор обавезује да све уплате од купаца станова и пословних простора врше преко наменског рачуна банке.

На тај начин, банка је оштећена за износ од 1.505.531 евра јер је онемогућена да након раскида Уговора о финансирању због неплаћања, наплати своја доспела потраживања. По налогу надлежног тужилаштва, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу ухапсили су раднице Службе за катастар непокретности у Нишу С. П, П. Д. и М. Ј, због постојања основа сумње да су извршиле кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да су С. П. и П. Д, искоришћавањем службеног положаја, у намери да једном инвеститору прибаве противправну имовинску корист, након обраде документације израдиле Решење од маја 2015, којим је неосновано избрисан дотадашњи корисник права коришћења Студентски центар Ниш на локалу - пословном простору површине 387 м2 и констатовано да власник не може бити утврђен, а које је постало правоснажно у јуну исте године. По основу тако донетог  Решења, инвеститор је поднео захтев за упис права својине који је М. Ј, како се сумња, по ургенцији ставила у рад истог дана по правоснажности претходно донетог Решења и на основу документације израдила ново Решење којим се у листу непокретности уписује власништво у корист инвеститора, које постаје правоснажно у јулу 2015. године. Ова решења нису достављена Студентском центру Ниш и Граду Нишу, већ само инвеститору, иако је то била обавеза радника Службе за катастар непокретности по Закону о управном поступку, због евентуалног права на жалбу у законском року.

На овај начин, Студентски центар Ниш оштећен је за око 1.000.000 евра, за колико је и прибављена корист инвеститору.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Нишу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици ухапсили су П. М. и Ј. Ћ, одговорна лица предузећа  ДОО ''Компани СУ Азотара'', због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

Постоје основи сумње да су они у периоду од јуна 2013. до септембра 2015. године на име неизмиреног дуговања према ПД ’’Grain International’’ Нови Сад овом привредном друштву преписали у власништво вештачко ђубриво у количини око 1.600 тона, које нису имали на својим залихама. Сумња се и да овом привредном друштву нису измирили доспеле обавезе на име преузетих сировина за производњу, иако су их продали и наплатили од својих купаца.

На овај начин, П. М. и Ј. Ћ. су, како се сумња, остварили противправну имовинску корист у износу од 993.823 евра, за колико је и оштећен ПД ’’Grain International’’ Нови Сад. Осумњиченима је, по налогу надлежног тужилаштва, одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Зајечару ухапсили су Д. К, одговорно лице Пореске управе у Зајечару, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да је као службено лице Филијале пореске управе у Зајечару, у периоду од 1. јануара 2013. до 31. децембра 2015. године, донео 12 незаконитих решења за рефакцију акцизе у индустријске сврхе на гасно уље - евро дизел супротно Закону о акцизама и Правилнику о ближим условима, начину и поступку остваривања права на рефакцију плаћене акцизе на деривате нафте.

На овај начин, прибављена је корист привредним друштвима Д.О.О. “Бетонекс“  Зајечар и АД “ПУТ“ Зајечар, у укупном износу од 10.412.386 динара, за колико је и оштећен Буџет Србије.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Зајечару, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крагујевцу су у  заједничкој акцији са полицијским службеницима у Смедереву ухапсили А. М, инспектора за заштиту животне средине и Д. У. одговорно лице предузећа ''Еко сервис систем'', због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да је А. М, инспектор за заштиту животне средине у Смедереву, током вршења инспекцијског надзора контролисаним предузећима са територије Смедерева препоручивао да процену утицаја на животну средину изради предузеће ''Еко сервис систем'' из Ћуприје. Сумња се да је Д. У, након израде процене, половину од наплаћеног новца за извршену услугу давао А. М, који је, како се сумња, на овај начин прибавио противправну имовинску корист у износу од око 300.000 динара.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Смедереву, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Врању ухапсили су С. М, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да је он као саветник за послове контроле јавних прихода и израду Решења за локалну комуналну таксу за заузеће јавне површине и порезе на имовину физичких лица Одсека локалне пореске администрације Градске управе Врање, у периоду од 1. јануара до 13. септембра 2017. године, супротно законским прописима сачињавао решења о наплати локалне комуналне таксе другим физичким лицима. Сумња се да је у овим решењима смањивао излицитирану цену и период заузећа јавне површине, а затим у тако сачињена Решења уносио деловодне бројеве под којима се воде други предмети у локалној пореској администрацији.

С. М. је, како се сумња, супротно одлукама Скупштине Града Врања сачињавао Решења за обрачун локалне комуналне таксе правним и физичким лицима, тако што је самоиницијативно смањивао површину и период заузећа јавне површине.

На овај начин, прибављена је противправна имовинска корист правним и физичким лицима у износу од 2.801.322 динара, за колико је и оштећен буџета Града Врања.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Врању, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Јагодини ухапсили су С. Ј, због постојања основа сумње да је извршила кривично злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да је као запослена у Основном јавном тужилаштву у Параћину, у периоду од 2010. до 1. септембра 2017. године, искористила службени положај и прекорачила границе службених овлашћења и са рачуна неосновано преносила новац на своје текуће рачуне код више банака, као и на текуће рачуне својих синова.

На овај начин, С. И. је, како се сумња, себи и својим синовима прибавила противправну имовинску корист у укупном износу од 15.246.695 динара, за колико је и оштећен буџет Републике Србије, од чега се део износа односи на неуплаћене  порезе и доприносе запосленима у Основном јавном тужилаштву у Параћину.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Крушевцу, осумњиченој је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле ухапсили су руководиоца Полицијске испоставе Кањижа М. К. и запосленог на управним пословима Ж. Б, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело примање мита, као и Ф. П. и А. Ћ, због постојања основа сумње да су починили кривично дело давање мита.

Постоје основи сумње да је М. К. од Ф. П. и А. Ћ. захтевао и добио возило, како би утицао на сачињавање позитивних теренских провера за 15 особа са територије АП КиМ, која су поднела захтев за пријаву пребивалишта на територији Кањиже. Сумња се и да је Ж. Б, такође, примио новац у износу од 1.350 евра и 15.000 динара, како би извршио пријаву пребивалишта Ф. П. и А. Ћ. на територији Кањиже.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Суботици, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле ухапсили су С. Н. руководиоца Полицијске станице Бач, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја и Н. Ј. Због постојања основа сумње да је починио кривично дело фалсификовање службене исправе.

Постоје основи сумње да је С. Н. у јуну 2017. године, прекорачењем службеног овлашћења, на рачунару злоупотребом приступних шифри другог полицијског службеника, за чије коришћење није био овлашћен, приступио Јединственом информационом систему МУП-а Републике Србије и извршио провере за једну особу из Суботице. Податке је, како се сумња, неовлашћено, учинио доступним Н. Ј, који је осумњичен да их је искористио и сачинио лажну исправу - кривичну пријаву са фалсификованим бројем против оштећеног из Суботице, како би од њега узео новац да му не поднесе кривичну пријаву.

Сумња се и да је С. Н. у периоду од 29. јануара  до 1. децембра 2014. године, у време када је радио у Саобраћајној полицијској испостави, прикрио и учинио неупотребљивим 13 налога за извршење службеног задатка на чијој позадини су Извештаји поднети од стране поступајућих полицијских службеника, тако што је Налоге склонио из евиденција, како би били недоступни осталим службеним лицима, чиме је онемогућио поступање и чување налога у станичним евиденцијама.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Новом Саду, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле ухапсили су полицијске службенике Полицијске станице Стари град, Полицијске управе за град Београд, Н. И, Д. Н. и Ж. Д, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изнуда у покушају.

Постоје основи сумње да су полицајци, на име и за рачун одговорног лица предузећа "Фреш Лоп", власнике једног предузећа из Ариља претњама приморавали да закључе уговор којим би се одрекли потраживања која имају према одговорном лицу предузећа "Фреш Лоп" у износу од 2.000.000 динара.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Ужицу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крушевцу ухапсили су Ј. Ј. из Трстеника, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

Постоје основи сумње да је она као одговорно лице Удружења грађана „Фонд за унапређење ресурса грађана“ Трстеник, у периоду од 2009. до 2012. године присвојила новац у износу од 3.086.000 динара, који је био намењен за исплату путних трошкова ангажованих радника по пројектима „Нега старих и инвалидних лица“ и „Уређење јавних површина  и санација дивљих депонија“, које су финансирали Министарство економије и регионалног развоја и Националне службе за запошљавање.

Сумња се и да је присвојила опрему која јој је поверена у раду, вредности од око  509.620 динара, као и да је на тај начин себи прибавила противправну имовинску корист у износу од око 3.595.000 динара.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Крушевцу, осумњиченој је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу ухапсили су М. П, одговорно лице службе за пријем и контролу мерних места у Електродистрибуцији Ниш и радника А. Т, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да је М. П, прекорачењем граница службених овлашћења, више пута у периоду од 2014. до 2016. године наложио раднику ЕПС дистрибуције Ниш, А. Т. да врши умањење обрачуна неовлашћене потрошње појединим корисницима или да уопште не врши обрачуне, иако су били у обавези да то учине.

На овај начин, ЕПС дистрибуција Ниш оштећена је за 2.084.288 динара.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Нишу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Лесковцу ухапсили су Д. Б,  инспекторку теренске контроле Пореске управе филијале у Лесковцу, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело примање мита и одговорно лице једног угоститељског објекта, због постојања основа сумње да је починио кривично дело давање мита.

Постоје основи сумње да је Д. Б. јула ове године примила мито од Љ. М, у виду  туристичког аранжмана у Грчкој, у вредности од 293.500 динара, како не би извршила службену радњу коју је морала извршити приликом контроле његовог угоститељског објекта.

По налогу Вишег јавног тужиоца у Лесковцу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крушевцу ухапсили су Б. Х. и М. Б. одговорна лица предузећа „Екокарика“ Д.О.О. Београд и М. Л. одговорно лице за управљање отпадом овог предузећа, Ј. С. одговорно лице предузећа „Степ транс“ и Б. В, радника овог предузећа, као и Б. В. одговорно лице ЈКП „Енергетика“ из Трстеника, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица и неосновано добијање и коришћење кредита.

Постоје основи сумње да су у периоду од јануара 2012. до априла 2013. године, одговорна лица „Екокарике“ продавали непрерађено отпадно уље ЈКП „Енергетика“ Трстеник, које је претходно требало бити прерађено, поред чега је супротно важећим законима вршено сагоревање наводно прерађеног отпадног уља.

У периоду од 2015. до 2017. године, Министарство пољопривреде и заштите животне средине одобрило је подстицајна средстава ПД ''Екокарика'' и ПД „Степ транс“, на основу лажно приказаних чињеница да је извршено збрињавање опасног отпада, које је наводно преузето од других привредних друштава, иако на то нису имали право.

На овај начин ПД ''Екокарика'' прибављена је противправна имовинска корист у износу од 43.000.000 динара, за колико је и оштећен буџет Републике Србије.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Крушевцу, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Службе за борбу против организованог криминала, ухапсили су М. М. из Зрењанина, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело угрожавање сигурности.

Постоје основи сумње да је он путем друштвене мреже Твитер претио председнику Покрета слободних грађана Саши Јанковићу, председнику Народне странке Вуку Јеремићу, новинару Независног друштва новинара Војводине Игору Бесермењију и новинарки Татјани Војтеховски.

По налогу Посебног тужилаштва за борбу против високотехнолошког криминала М. М. је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Службе за борбу против организованог криминала, ухапсили су М. М. из Ирига, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Приликом претреса његовог стана и других просторија пронађено је и одузето више од 1.100 комада муниције и тромблонска мина.

По налогу надлежног тужилаштва осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду ухапсили су Н. С, због постојања основа сумње да је извршио кривична дела изнуда и спречавање службеног лица у вршењу службене радње.

Постоје основи сумње да је он од октобра од једног мушкарца из Београда, уз претње да ће му запалити кућу и аутомобил, више пута тражио новац или аутомобил. Ухапшен је приликом примопредаје новца и код њега су пронађене обележене новчанице.

Приликом хапшења, осумњичени је пружао отпор полицијским службеницима. Приликом претреса стана и других просторија, пронађен је пиштољ, 48 метака и патрони за ловачку пушку.

По налогу Другог основног јавног тужилаштва у Београду осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду ухапсили су Д. О. из Хрватске, С. М. и С. М. из околине Београда, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела тешка крађа и неовлашћено коришћење туђег возила.

Полиција је осумњичене ухапсила непосредно након крађе аутомобила "БМВ X5" аустријских регистарских ознака, док је возило било паркирано у Новом Саду. Након крађе, осумњичени су се упутили ка Београду, а ухапшени су у украденом возилу у близини гробља Орловача.

Сумња се да су њих тројица и у ранијем периоду крали возила високе категорије, претежно марке "БМВ" на којима су потом преправљали идентификационе ознаке ''прекуцавањем'', правили фалсификована документа, а затим их регистровали као легална на име својих познаника.

Такође, Д. О, С. М. и С. М су осумњичени и да су украденим возилима долазили до тржних центара на територији Београда, возилима разваљивали улазна врата и затим односили сефове из мењачница и златара које су сајлом везивали за задњи крај возила и чупали из лежишта.

Полиција је код њих пронашла и више украдених возила на територији Београда и Новог Сада марке "БМВ", као и алат и уређај за обијање моторних возила.  Причињена штета процењује се на више од 15 милиона динара.

По налогу Првог основног јавног тужилаштва у Београду, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду ухапсили су М. Д. због постојања основа сумње да је извршио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Приликом претреса стана и локала пронађено је седам пакета са око килограм марихуане и вагица за прецизно мерење.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Лазаревцу ухапсили су Д. П. због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Приликом претреса стана и других просторија осумњиченог пронађен је „калашњиков“, пиштољ, ловачка пушка, 197 комада муниције, оквир за аутоматску пушку, оквир за пиштољ, војнички нож за аутоматску пушку и самострел.

По налогу Вишег јавног тужилаштва, осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду ухапсили су М. В. и Н. Р. због постојања основа сумње да су извршили кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, док је против Н. Р. поднета и кривична пријава за недозвољену производњу, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Приликом претреса стана осумњичене М. В. код ње је пронађена таблета екстазија, једна вагица за прецизно мерење и једна стаклена флашица са прашкастом материјом браон боје, а код Н. Р. пет кесица са око 20 грама спида, један ваљак пластичног експлозива тежине око 60 грама и 58 метака.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди ухапсили су А. Д. због постојања основа сумње да је извршио кривична дела тешка крађа и тешко дело против опште сигурности.

Постоје основи сумње да је А. Д. у саизвршилаштву са две особе крао газолин из цистерне власништво ДОО ''Петрол'' у којој је запослен, а на штету НИС "Нафтагаса". На овај начин НИС-у је причињена материјална штета за више од милион динара. Приликом последње крађе, крајем октобра ове године, дошло је до експлозије газолина у Мокрину у којој су смртно страдала двојица мушкараца која су била са А. Д.

По налогу Основног јавног тужилаштва у Кикинди осумњиченом је одређено задржавање до 48 сати.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Краљеву ухапсили су И. Ђ. и Д. Н. због постојања основа сумње да су извршили кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Полициjа је у близини Краљева зауставила аутомобил марке ''алфа ромео'', београдске регистрaције, у ком су били осумњичени и пронашла више од два килограма марихуане.

По налогу Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

КРИВИЧНЕ ПРИЈАВЕ У РЕДОВНОМ ПОСТУПКУ:

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле, по налогу Основног јавног тужилаштва у Врбасу, поднели су кривичну пријаву против полицијског службеника Полицијске станице Мали Иђош, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело фалсификовање.

Сумња се да је он на своје моторно возило ставио неприпадајуће регистарске ознаке и са таквим ознакама, приликом извршења прекршаја прекорачења брзине, затечен је у саобраћају. Том приликом је полицијским службеницима Саобраћајне полицијске испоставе Врбас који су га зауставили рекао да прекршајну пријаву због прекорачења брзине и кривичну пријаву због фалсификата, односно неприпадајућих регистарских ознака, пишу на име његовог оца, који није ни био са њим у колима, што су они и учинили. Тиме су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја и против њих ће бити поднета кривична пријава.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле, по налогу Трећег основног јавног тужилаштва у Београду, поднели су кривичну пријаву против полицијског службеника Управе граничне полиције, због  постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Он се терети да је више пута узимао службени ТАГ, уређај за електронску наплату путарине и користио га на свом приватном возилу, како би избегао плаћање путарине на ауто путевима у Србији, чиме је себи прибавио корист у износу од више хиљада динара.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле, по налогу Основног јавног тужилаштва у Новом Саду, поднели су кривичну пријаву против руководиоца једног одељења новосадске полиције, због постојања основа сумње да је злоупотребом положаја одговорног лица за три предузећа прибавио имовинску корист за више од 500.000 динара.

Сумња се да је, као одговорно лице џудо клуба ''Безбедност'' у Новом Саду, у договору са одговорним лицем спортског удружења "МИСС ФИТ" и одговорним лицем "УР Меридиана" и "УР Меридиана МММ" из Новог Сада, по фиктивним фактурама извршио уплате са рачуна ЏК „Безбедност“ на рачуне ова три предузећа, којима је на овај начин прибавио противправну имовинску корист у износу од 507.400 динара.

Против одговорних лица ових предузећа поднета је кривична пријава због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица помагањем.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Сектора унутрашње контроле, по налогу Основног јавног тужилаштва у Шапцу, поднели су кривичну пријаву против руководиоца Саобраћајне полицијске испоставе Полицијске управе у Шапцу, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Он је, у периоду од 14. децембра 2012. до 30. септембра 2013. године, како се сумња, свесно пропустио да референту задуженом за унос заштитних мера забрана управљања моторним возилом у Јединствени информациони систем МУП-а Србије, до наступања застаревања извршења достави пресуду на основу које је требало извршити унос заштитне мере за једно лице са територије Шапца. То лице је на тај начин избегло санкционисање по правоснажној пресуди.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, по налогу Првог основног јавног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против два одговорна лица у предузећу ''ППГ Маркетинг'' и дистрибуција д.о.о, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело  злоупотреба овлашћења у привреди у саизвршилаштву, којим су Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање АП Војводине оштетили за 2.500.000 динара.

Сумња се да су, у намери прибављања имовинске користи за привредно друштво ''ППГ маркетинг и дистрибуција'' д.о.о. из Београда, новчани износ од 2.500.000 динара, које су добили на име суфинансирања Пројекта „Прес издање за Војводину“ од стране Покрајинског секретаријата за јавно информисање и културу АП Војводине, искористили супротно предвиђеној и уговореној намени, за измиривање обавеза према добављачима.

Покрајинском секретаријату за културу и јавно информисање АП Војводине до данас нису доставили извештаје о реализацији пројекта и доказе о коришћењу новчаних средстава, што су били дужни да доставе у складу са закљученим Уговором о суфинансирању пројекта јавног информисања.

Како добијени новац нису искористили у складу са уговорном обавезом оштетили су Покрајински секретаријат за културу и јавно информисање АП Војводине у износу од 2.500.000 динара.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, по налогу Вишег јавног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против радника ПД ''Авиатор кафе''д.о.о Београд, овлашћеног за уплату дневних пазара на пословни рачун овог предузећа, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело проневера.

Како се сумња, он у периду од 1. септембра 2016. до 8. јуна 2017. године, дневне пазаре остварене у огранку наведеног предузећа на Дорћолу, није уплаћивао у целокупном износу, већ је новчани износ од 6.279.203 динара задржао за себе, за колико је и оштетио ПД „Авиатор кафe“ доо Београд.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова – Службе за борбу против организованог криминала поднели су кривичну пријаву Вишем јавном тужилаштву у Београду против бившег одговорног лица ФК „БСК“ из Борче, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

Он се терети да је током 2013. године, прекорачивши границе својих овлашћења, самоиницијативно и без претходно добијене сагласности Управног одбора фудбалског клуба „БСК“ из Борче, након што му је званично престао мандат председника клуба потписао АНЕКС 1 Уговора о трансферу једног играча.

По овом Анексу се у име фудбалског клуба „БСК“ из Борче одрекао свих права стечених по претходно закљученом Уговору о трансферу овог играча, закљученом између фудбалских клубова „БСК“- Борча и „Партизан“.

Тиме је причинио штету ФК „БСК“ Борча у износу од 10.471.640 динара, за колико је ФК „Партизан“ из Београда прибавио корист.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Службе за борбу против организованог криминала, Основном јавном тужилаштву у Шапцу поднели су кривичну пријаву против две особе, због постојања основа сумње су извршиле кривично дело фалсификовање исправе у саизвршилаштву.

Како се сумња, један од њих двојице је у 2017. години, направио 1.457 фалсификованих аустријских регистрационих налепница и предао их другом осумњиченом, који је имао задатак да фалсификоване исправе преда трећим лицима који би такве исправе употребили као праве.

Приликом претреса просторија које користе осумњичени пронађена је опрема и репроматаеријал, који су набављени и коришћени за израду фалсификованих исправа, док је у њиховим становима пронађен и део оригиналних бланко обазаца и исправа издатих на територији земаља чланица ЕУ, које ће бити предмет додатних провера у оквиру међународне сарадње са полицијама земаља Европске уније.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова - Специјалног истражног тима поднели су кривичну пријаву Трећем основном јавном тужилаштву у Београду против четири особе - грађевинског  инспектора ГО Нови Београд, инвеститора, власника једног објекта, као и одговорног лица Службе за извршења ГО Нови Београд.

Постоје основи сумње да је грађевински инспектор Одељења за инспекцијске послове ГО Нови Београд, у новембру 2016. године извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја тако што је, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем граница својих службених овлашћења, власнику привременог објекта у Студентској улици омогућио извођење радова на санацији објекта.

Грађевински инспектор је, како се сумња, 21. новембра 2016. године,  супротно одредбама Закона о планирању и изградњи Републике Србије, као ненадлежан, сачинио Решење којим се налаже извођење грађевинских радова на санацији привременог објекта у Студентској улици, позивајући се притом на неистинит навод из записника који је сачинио три дана раније да је на објекту било пожара. Пошто је знао да је према одредбама Закона о планирању и изградњи био у обавези да инвеститора упути да одобрење за извођење радова на санацији објекта прибави од надлежног орагана  - Одељења за грађевинске послове ГО Нови Београд, као и да привремени објекат као такав није био подобан за добијање таквог одобрења, управо из тог разлога је донео решење, на основу кога су и изведени радови на објекту.

Двоје инвеститора се терете за кривично дело грађење без грађевинске дозволе, јер су у периоду од фебруара до маја 2017. године, најпре без одобрења за изградњу издатог од надлежног органа започели са извођењем радова на рушењу старог и изградњи новог објекта на локацији у Студентској улици.

Они су и након Решења о обустави радова, које је донео грађевински инспектор  14. марта 2017. године, наставили са извођењем радова на изградњи новог објекта на поменутој локацији, све док објекат у потпуности нису изградили.

Одговорно лице Службе за извршења ГО Нови Београд се терети да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја тако што је у мају 2017. године искоришћавањем свог службеног положаја, прекорачењем граница својих службених овлашћења и невршењем своје службене дужности у намери прибављања користи власнику једног објекта у Студентској улици, поступајући у предмету рушења објекта, најпре без законског основа мимо својих овлашћења прекинуо поступак извршења, иако је био дужан да у свему поступи по правноснажном Решењу о рушењу објекта  и Закључку о дозволи извршења и спорни објекат поруши у целости.

Припадници Министарства унутрашњих послова у Лазаревцу поднели су, по налогу  Основног јавног тужилаштва, кривичну пријаву против једне особе, због постојања основа сумње да је извршила кривична дела проневера, фалсификовање и превара.

Постоје основи сумње да је она током 2017. године фалсификовала потписе 42 физичка лица, да би сачинила њихове наводне приступнице у Независни синдикат Колубара услуге. Сумња се да је на основу тако сачињених лажних приступница, састављала одлуке о одобравању позајмица свим новоуписаним члановима и на одлуке, на којима је осим регуларно уписаних чланова, уписивала и оне са фалсификованим приступницама. Те одлуке је достављала председнику на потпис. Тако је, како се сумња, сачинила више десетина одлука и на име одобрених позајмица од по 20.000 динара присвојила укупно 800.000 динара.

Приступнице је уништила, а Одлуке са Записницима извршног одбора НСКУ су пронађене. Обрачунској служби је, како се сумња, достављала спецификације за обуставу, на име одобрених позајмица, са именима само оних лица која су уписана у Синдикат, без евиденције лица са фалсификованим приступницама.