Актуелно

Ухапшено 49 особа у акцији „Скенер 2“

15.04.2016.
Ухапшено 49 особа у акцији „Скенер 2“, која је, у више градова у Србији, спроведена у сарадњи са надлежним тужилаштвима и пореском полицијом...

Министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић изјавио је данас да је у оквиру акције „Скенер 2“, која је спроведена у сарадњи са надлежним тужилаштвима и пореском полицијом,  у више градова у Србији ухапшено 49 особа осумњичених да су од 2007. године до данас починиле више коруптивних кривичних дела.

Стефановић је истакао да је почињеним кривичним делима, која се претежно односе  на злоупотребу службеног положаја у државним органима, буџет Републике Србије,  Аутономне покрајине Војводине, више општина, привредних субјеката и физичких лица  оштећен за око 7,6 милиона евра.

Према његовим речима, међу ухапшенима се налазе руководиоци и запослени у пореској управи, некадашњем Министарству заштите животне средине и просторног планирања , функционери локалних самоуправа, запослени у више јавних предузећа „Електро – привреди Србије“, „Поштама Србије“, „Електрокосмету“.

Министар је додао да је међу ухапшенима и 12 саобраћајних полицајаца, осумњичених да су починили кривична дела из области примања мита, као и да је кривична пријава у редовном поступку поднета против 25 особа, док се за двоје осумњичених трага.   

Акција је, како је навео, спроведена у више градова у Србији - Београду, Новом Саду, Панчеву, Бору, Зајечару, Јагодини, Краљеву, Крагујевцу, Нишу, Сомбору, Кикинди и Зрењанину.

„Данашња акција је још један показатељ да полиција, у сарадњи са надлежним тужилаштвима,  неће стати у обављању свог посла. Реч је о делима из области корупције, која су веома друштвено опасна, због чега се овакве акције често спроводе и надам се да ће то бити опомена свима да се криминал у Србији не исплати“, закључио је министар полиције. 

 

 

 

 

* * *

Полицијски службеници Сектора унутрашње контроле у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Јагодини ухапсили су седам полицијских службеника.

Ухапшени полицијски службеници А.Б., Н.З., С.Г., Г.В., Н.С., С.Г., и Б.Л. и запослени у предузећу ''Србија путеви'' Р.Т., сумњиче се да су, од октобра до децембра 2015. године, на подручју града Јагодине, извршили више кривичних дела примање мита и злоупотреба службеног положаја.

                                    *******
Полицијски службеници Сектора унутрашње контроле су, у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Краљеву, донели решења о задржавању до 48 часова петорици полицијских службеника Полицијске управе у Краљеву, Одељења саобраћајне полиције.

Ухапшени М.М., С.Т., Г.М., Д.Т., и В.П, сумњиче се да су од августа 2015. до априла ове године, на подручју града Краљева, починили више кривичних дела примање мита и злоупотреба службеног положаја.

Постоје основи сумње да су учесника у саобраћају, захтевали и примали новац у различитим новчаним износима у континуитету, како им за учињени прекршај не би подносили прекршајне пријаве.На тај начин осумњичени су буџет Републике Србије оштетили за 3.600.000,00 динара.   
 


* * *


Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја ухапсили су З. Ђ.(1950), Љ.Б. (1949), П. М.(1960), Б. Р. (1957) и Р. В.(1949).

Постоје основи сумње да је З. Ђ., као одговорно лице у јавном предузећу  ''Електрокосмет“, у саизвршилаштву са Љ. Б., одговорним лицем комисије за јавну набавку и П.М., одговорним лицем ''Агропепито“ и СГР ''Билдинг“, од марта до априла 2013. године, у намери прибављања имовинске користи предузећу ''Момент плус“, супротно Закону о јавним набавкама, закључио Уговор о јавној набавци 400 електричних бројила са предузећем ''Момент плус“ по цени од 8.350,00 динара по комаду што укупно износи 3.340.000,00 динара, иако је тржишна вредност по комаду 3.230,00 динара.

Послове предузећа ''Момент плус“ водио је осумњичени П. М. тако да су осумњичени, предузећу ''Момент плус“ из Грачанице, прибавили 2.048.000,00 динара противправне користи, на штету јавног предузећу „Електрокосмет“.

Такође, постојe основи сумње да је З. Ђ. у саизвршилаштву са Б. Р. одговорним лицем ''ОБ-ВИДЕЛЕКТРО“ из Београда, од марта 2013. до октобра 2014. године ,у намери прибављања имовинске користи предузећу ''ОБ-ВИДЕЛЕКТРО“ ,супротно Закону о јавним набавкама, авансно уплатио 14.042.240,00 динара на рачун предузећа ''ОБ-ВИДЕЛЕКТРО“ иако је био у обавези да спроводи поступак јавних набавки.

На тај начин, осумњичени је набавио робу у износу од 9.619.847,26 динара, иако је то тржишна вредност испоручене робе, те је остварена разлика у цени у износу од 4.422.438,85 динара, чиме је прибавио корист предузећу ''ОБ-ВИДЕЛЕКТРО“, на штету јавног предузећа ''Електрокосмет''.

Постоје основи сумње да је З.Ђ. у саизвршилаштву са Р. В., одговорним лицем у ЈП ''Електрокосмет“, такође, наложио плаћање трошкова превоза енергетског трансформатора на релацији Косовска Митровица – Скопље, за предузеће „Марија Комерц“ из Доње Гуштерице, а рачун је испостављен „Електрокосмету“

Рачун  који је заведен у књигу улазних фактура и плаћен,  није парафиран од стране руководилаца техничких служби у поменутом предузећу, а услуга је извршена. Тиме је прибављена корист предузећу ''Марија Комерц'' у износу од 360.000,00 динара, на штету предузећа ЈП ''Електрокосмет“.


* * *


Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, ухапсили су одговорна  лица Спортско рекреативног центра «Љубомир Ивановић Геџа» М. С. и Д. М., одговорно лице ''Дејтонa“ из Младеновца В.М., одговорно лице СЗР ''ОММ“ из Младеновца В. М., овлашћеном лицу за располагање средствима са рачуна ''Дигитал Јуроп“ из Младеновца С.С.

Постоје основи сумње да су од јануара 2011. године до краја децембра 2012. године  М.С. и Д.М., користећи службени положај, прибавили имовинску корист СУЗР ''Дејтона“ из Младеновца, СЗР „ОММ“ из Младеновца, ПР ''Digital Europe“ из Младеновца и за осумњиченог Д.М. лично, од 9.359.280,00 динара.

Сумња се да су их на кривично дело са умишљајем подстрекли осумњичени В.М. и В.М., тако што су у им достављали фиктивну документацију и то: понуде, уговоре и рачуне-фактуре на различите износе, а све на име фиктивних радова на одржавању Спортско рекреативног центра у коме су били одговоран лица.

Радови нису изведени, а на основу документције обављена су неоснована  плаћања  са рачуна Спорстко рекретаивног центра “Љубомир Ивановић Геџа” на рачун СУЗР ''Daytona“ из Младеновца од 5.339.280,00 динара, на рачун СЗР „ОММ“ из Младеновца од 2.790.000 динара и на рачун ПР ''Digital Europe“ из Младеновца од 1.230.000,00 динара.

Од тога износа, осумњичена С.С.  је на основу већег броја налога за исплату, као лице овлашћено да располаже новчаним средствима на рачуну ПР ''Digital Europe“ подигла 900.000,00 динара и предала  на руке  осумњиченом Д.М.

 

* * *


Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду,по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су и задржали Ђ. Г.(1973) одговорно лице привредног друштва ''Сидагро“ из Новог Сада, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица .

Осумњичени је житарице (меркантилну соју, пшеницу, сунцокрет и кукуруз), које је од власника пољопривредних газдинстава са територија општина Тител и Жабаљ добио на чување током 2015. године, у вредности од 51.362.021,81 динара, без дозволе власника робе продао, а новац од продаје задржао за себе и на тај начин оштетио пољопривреднике.

У истом периоду је, ккао се сумња, робу - житарице, вештачко ђубриво, семе и пестициде, које је набавио на одложено плаћање од више привредних друштава са територије Новог Сада и околине у вредности од 45.586.107,25 динара, продао кроз велепродају и малопродају.

Новац од продаје је присвојио за себе и привредно друштво. На тај начин је себи и фирми ''Сидагро“ прибавио противправну имовинску корист у укупном износу од 96.948.129,06 динара.


* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Панчеву, ухапсили су и задржали С.К. (1945) из Панчева, одговорно лице ''Глобус аута“из Панчева и Д.В. (1966) из Мачванске Митровице, запосленог у Фонду за заштиту животне средине Републике Србије, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица и несавестан рад у служби .

Осумњичени С.К. је јула 2010. године и јануара 2011., новац добијен од Фонда за заштиту животне средине Републике Србије, намењен суфинансирању пројеката израде пројектно техничке документације за изградњу соларне електране и израде електро-погонских система на возилима у износу од 17.720.000 динара, ненаменски утрошио.

Осумњичени Д.В. задужен за надзор над реализацијом поменутих пројеката, није вршио контролу трошења ових средстава, нити је предузео мере у циљу раскида уговора и повраћаја средстава.

 

* * *


Припадници Министарства унутрашњих послова у Сомбору, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Сомбору, ухапсили су и задржали Љ.М. (1956), одговорно лице  ''Стапар“, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

Посртоје основи сумње да је Љ.М. од 2013. до 2015. године, од добављача  ''Бач" из Бача, ''Дијамант" АД Зрењанин,  ''Фекетић" АД Сомбор,  ''Баћо" Врбас, ''Уљарице Бачка" Нови Сад, као и већег броја пољопривредних произвођача преузимао робу, коју није евидентирао у својим пословним књигама, а потом је отуђио.

На тај начин осумњичени је остварио противправну имовинску корист од  18.729.012,65 динара, на штету наведених правних и физичких лица, који су оштећени у укупном новчаном износу од 20.599.349,69 динара.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крагујевцу, по налогу Вишег јавног тужилаштва, ухапсили су и задржали двојицу одговорних лица привредног друштва ''Електропорцелан“, Д. М. (1957) и З. С. (1959), као и С. С. С. (1954), одговорно лице ''ВСТ“ доо из Београда, Д. Н. (1956), одговорно лице ''Ласернет системи“ из Београда, И. Ж. (1984), одговорно лице СЗР ''Тонер про“ из Београда и В. М. (1952) одговорно лице ''Декло“ доо из Београда, због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица и фалсификовање службене исправе.

Сумња се да су од септембра 2013. до децембра 2014. године, због блокаде текућег рачуна ''Електропорцелан“ из Аранђеловца, продавали робу преко привредних друштава ''ВСТ“ доо из Београда, ''Ласернет системи“ из Београда, ''Декло“ доо из Београда и СЗР ''Тонер про“ из Београда, као и да су пословни однос затварали фиктивним компензацијама, након чега су по основу симулованих пословних односа са привредним друштвом ''Електропорцелан“ део новца уплаћивали на текући рачун З. С. Они се терете да су на тај начин оштетили ''Електропорцелан“ за укупно 4.557.404,04 динара и прибавили противправну имовинску корист овим привредним друштвима у укупном износу од 5.027.404,00 динара.

 

* * *


Припадници Министарства унутрашњих послова у Зајечару, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Зајечару, ухапсили су и задржали П. Д. (1961) из околине Зајечара, одговорно лице ''Гитаријаде“, З. С. (1960) из Зајечара, одговорно лице ''Центра за културу и туризам“ Зајечар (ЦЕКИТ), С. С. (1962) из Зајечара, одговорно лице агенције ''Спасимил“ и одговорно лице агенција ''Карадај“ и ''Дајпаре“, са седиштима у Зајечару и Д. М. (1964) из Зајечара, одговорно лице агенција ''Аура“ и фактички одговорно лице агенција ''ЗА Арт Систем“ и ''МС Арт“, са седиштима у Зајечару, због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Сумња се да су у току 2014. и 2015. године, З. С. и П. Д. прибавили корист агенцијама чија су одговорна лица С. С. и Д. М. у укупном новчаном износу од 10.063.842,00 динара.

Они се терете да су уговарали и плаћали фиктивне услуге, средствима претходно добијеним из буџета града Зајечара, као и услуге техничке подршке манифестацијама, које је изводио ЦЕКИТ без накнаде, поред чега су извршили и плаћање провизије у износу од 10 одсто по фактурама поменутим агенцијама. На тај начин, оштећени су ''Гитаријада“ и ''Центар за културу и туризам“ Зајечар за наведени износ.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Бору, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Неготину, ухапсили су и задржали Г. Б. Х. (1964), одговорно лице Службе за катастар непокретности у Кладову и М. М. (1980), запослену на пословима одржавање предмета због постојања основа сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Сумња се да су они током 2007. године у намери прибављања користи за правна лица ''RHEIN-DONAU YARD'' А.Д. из Кладова и ''DUTCH SHIPPARTS B.V.'' из Холандије, по претходном договору, најпре без правног основа донеле решење, којим се без правног основа дозвољава промена културе и класе земљишта на катастарској парцели, као и да су затим прекорачењем граница својих овлашћења ову парцелу отуђиле тако што су у предметно решење унеле податке неистините садржине да су ''RHEIN-DONAU YARD'' А.Д. и ''DUTCH SHIPPARTS B.V.'' у одређеним деловима поседа били дотадашњи власници парцеле, иако су ова правна лица до тада били корисници земљишта у деловима.

Осумњичени се терете да су на овај начин прибавиле корист привредним субјектима ''RHEIN-DONAU YARD'' А.Д. у износу од 77.574.380,00 динара. и ''DUTCH SHIPPARTS B.V.'' у износу од 40.980.841,25 динара и оштетили буџет Републике Србије за износ од укупно 118.555.226,25 динара.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Краљеву, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, ухапсили су и задржали А. Г. (1977) из Краљева, запослену на шалтерским пословима у ЈП „Пошта Србије“, због постојања основа сумње да је извршила кривична дела проневера и фалсификовање службене исправе.

Сумња се да је она од 1. јануара 2011. до 1. марта 2016. године, у целости или делимично присвајала новац од клијената који јој је био поверен у раду у ЈП „Пошта Србије“, РЈЈ “Краљево, Чачак, Приштина“, који су на истуреном шалтеру Поште у згради Основног суда у Краљеву, вршили уплате на име плаћања судских такси (за овере уговора, рукописа, преписа и потписа), а којима је као доказ о извршеном плаћању судске таксе, предавала налоге за уплату из ранијег периода по којима је већ било извршено плаћање судске таксе од стране других лица, а које је штампала у већем броју примерака.

Осумњичена се терети да је на тај начин за себе прибавила противправну имовинску корист у укупном износу од 17.731.063,00 динара, а наненела штету буџету Републике Србије у овом износу.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Jaгодини су, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Јагодини, ухапсили и задржали Н. М. (1969), одговорно лице Пореске управе - филијала Параћин, као и руководиоце и запослене у Пореској управи-филијала Параћин А. С. (1970), С. М. (1962), Р. С. (1954), Д. Р. (1958) и Д. Ђ. (1960), док су у редовном поступку поступку поднели кривичне пријаве против осам службеника и одговорних лица из више предузећа због постојања основа сумње да су током 2014. и 2015. године, извршили кривична дела злоупотреба службеног положаја, примање мита  и давање мита.

Сумња се да су запослени из Пореске управе, филијала Параћин, једном привредном друштву из општине Параћин неосновано одобрили повраћај акцизе, као и да су за одређену врсту накнаде обавештавали већи број одговорних лица у предузећима о времену контроле од стране Пореске управе и мимо званичне процедуре, без евидентирања и сачињавања предмета издавали уверења неистините садржине о измирењу пореских обавеза према више правних и физичких лица, који су их даље користили у поступцима обезбеђивања здравственог осигурања и аплицирања за добијања кредита код више пословних банака.

Осумњичени се терете да су на тај начин остварили противправну имовинску корист у укупном износу око 42.700.000,00 динара и нанели штету буџету Републике Србије у укупном износу око 42.500.000,00 динара.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу су, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Нишу, ухапсили и задржали М. П. (1982), запосленог на пословима контроле мерних места у ЕПС Ниш, као и службенике ЕПС-а Ниш А. К. (1987) и Д. Ж. (1984), док је кривична пријава у редoвном поступку поднета против једне особе из Ниша, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела примање мита, фалсификовање службене исправе, неовлашћено бављење одређеном делатношћу и давање мита.

Сумња се да је М. П. од почетка 2015. до марта 2016. године, у намери прибављања противправне имовинске користи, од мушкарца из Ниша захтевао накнаду, коју је примио у виду два стана у Нишу, укупне вредности 40.000 еура, од чега је платио само 5.000 евра, да би у оквиру својих службених овлашћења омогућио неовлашћен прикључак ове стамбене зграде на електроенергетски систем ЈП ЕД Ниш.

Такође, осумњичени се терети да је два пута дао налог службеницима А. К. и Д. Ж. да у записнике о контроли не евидентирају да је објекат самовласно прикључен што су они, како се сумња, и учинили 11. фебруара и 21. јула 2015. године, као и то да за предметни објекат омогући регуларан прикључак на електроенергетски систем.

Службеници се терете да су без сагласности надлежних органа и регистрованог привредног субјекта у АПР-у вршили извођење електричарских радова у циљу стицања зараде од 5 евра по струјном кругу.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, у сарадњи са Трећим основним јавним тужилаштвом у Београду, поднели кривичне пријаве у редовном поступку против одговорних лица ''Pilot Toy“ Д.О.О. из Београда, ''Leone Max“ Д.О.О. из Новог Сада, „NS NIK 021“ из Новог Сада, ''Shaka“ из Новог Сада, ''Dandža Trade“, ''Top Form Srb“ из Земуна и ''Mucula“ из Новог Сада, због постојања основа сумње да су самостално или у саизвршилаштву од августа 2010. до марта 2013. године починили кривично дело пореска утаја и избегли пореску обавезу у износу од 185.162.120,00 динара.

Сумња се да су као одговорна лица наведених привредних субјеката у намери да избегну плаћање пореза на додатну вредност сачинили и прибавили рачуне са неистинитим садржајем о фиктивном промету добара и услуга.

Одговорна лица „Pilot toy“ доо Београд терете се да су ове рачуне искористили и приказали ПДВ исказан у рачунима горе наведених привредних субјеката у пореским пријавама привредног субјекта ''Pilot toy“ доо, Београд као претходни порез и искористили га за одбитак од дуговног пореза на име оствареног промета добара и услуга, чиме су поступили противно одредбама Закона о порезу на додатну вредност, смањили своју пореску обавезу и избегли плаћање ПДВ у горе наведеном износу.

 

* * *

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду поднели су Вишем јавном тужилаштву у Београду кривичне пријаве против две особе Туристичке организације Младеновац и одговорног лица градске општине Младеновац, због постојања основане сумње да су од јануара до краја августа 2015. године, извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Запослени у Туристичкој организацији се терете да су, радећи по писменим одобрењима и усменим налозима одговорног лица општине  ненаменски трошиле буџетска средства која су им била одобрена од стране оснивача ГО Младеновац, на тај начин што су вршили исплате новчаних средстава са буџетског рачуна Туристичке организације Младеновац, разним корисницима, правним и физичким лицима и удружењима грађана, у сврхе које нису у складу са основном делатношћу унапређења и промовисања туризма на територији ГО Младеновац у укупном износу од 5.168.600,00 динара, за који износ је оштећена Туристичка организација  Младеновац, а тиме и буџет ГО Младеновац.

 

* * *

 

У наставку предузимања потребних радњи у циљу откривања злоупотреба у раду Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине и локалних самоуправа на територији Аутономне покрајине Војводине, припадници специјалног истражног тима МУП, Управе криминалистичке полиције и Полицијске управе у Сомбору, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду су у редовном поступку поднели кривичну пријаву против бившег одговорног лица Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Осумњичени се терети да је 2007. године, приликом реконструкције саобраћајница на територији општине Сомбор ангажовао конзорцијум из Београд за извођење радова, који је након тога противправно уступио овај посао другом подизвођачу из Суботице и за себе задржао разлику у цени од од 88.685.213,70 динара, и ако никакве радове на овом пројкету није изводио, чиме је нанета штета локалној самоуправи у Сомбору и Фонду за капитална улагања АПВ.

 

* * *

 

У наставку борбе против корупције, припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди, по налогу кикиндског Основног јавног тужилаштва, у редовном поступку поднели су кривичну пријаву против одговорног лица ЈП ''Чока'' из Чоке, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Осумњичена се терети да је за посао поверен јавном предузећу од стране локалне самоуправе у Чоки, на основу лажних привремених ситуација фактурисала и наплатила радове који нису били изведени, чиме је прибавила противправну имовинску корист ЈП „Чока" у износу од 4.130.900,00 динара, на штету буџета локалне управе у Чоки.

 

* * *

 

Након завршене истраге у предмету ''Хетерленд'' и подизања оптужнице против осумњичених лица, припадници специјалног истражног тима МУП, Управе криминалистичке полиције и Полицијске управе у Зрењанину, по налогу зрењанинског Вишег јавног тужилаштва, у редовном поступку поднели су кривичну пријаву против тројице одговорних лица предузећа из Новог Сада, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица у покушају и злоупотреба положаја одговорног лица у помагању.

Осумњичени се терете да су, приликом извођења радова на адаптацији дворца Хетерленд у Бочару, сачинили, оверили и инвеститору Општини Нови Бечеј доставили на плаћање четврту привремену ситуацију, иако су знали да приказани радови у истој нису били изведени, чиме су лажним приказивањем чињеница о количини и вредности изведених радова покушали да доведу у заблуду одговорна лица у локалној самоуправи у Новом Бечеју да им на штету локалне самоуправе и Фонда за капитална улагања Аутономне покрајине Војводине који је био финансијер пројекта исплате 52.688.932,84 динара.