Web Content Viewer
ActionsАктуелно
Дачић: Борба против насиља над женама једна од приоритетних активности овог министарства
ActionsДачић: Борба против насиља над женама једна од приоритетних активности овог министарства
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић поручио је на трибини „16 дана активизма против насиља над женама“ на Криминалистичко-полицијском универзитету да је борба против насиља над женама једна од приоритетних активности овог министарства, као и да ниједно насиље не треба игнорисати, већ да такве проблеме треба пријавити полицији.
„Борба против насиља над женама је изузетно битна тема која је уједно и опомена за свако друштво, па и за наше, и у његовом спречавању морамо деловати заједно, институционално и координисано, а паралелно са таквим одговором посебну пажњу морамо посветити превенцију“, рекао је Дачић.
Како је истакао министар, неопходно је подизање свести јавности о свим облицима насиља над женама, као и у породици, а пре свега да никад не окрећемо главу када се овакви проблеми десе.
„Жене које су жртве насиља морају да знају да нису саме, а на нама је да се као појединци у друштву максимално потрудимо да охрабримо све жртве да пријаве насиље, или да сами реагујемо у тим ситуацијама. Само на тај начин можемо учинити да жене буду сигурне, заштићене и безбедне, а да насилнике и узурпаторе брже приведемо лицу правде“, казао је Дачић.
Министар је нагласио да Министарство унутрашњих послова и Влада Републике Србије препознају борбу против насиља над женама као једну од приоритетних активности и озбиљним приступањем овом проблему шаљу јасну и недвосмислену поруку да се снажно и одлучно залажемо за нулту толеранцију према овој негативној друштвеној појави.
„У то име, у оквиру ове глобалне кампање „16 дана активизма против насиља над женама“, Министарство унутрашњих послова је спровело кампању под називом „Уместо комшији – пријави полицији“, где смо на најконкретнији начин дали веома јасну поруку да се поред жртве оснажи целокупно друштво, а посебно средина у којој се жртва налази, и која нипошто не сме да окреће главу од насиља уколико га уочи, већ да овакве проблеме обавезно пријаве полицији“, истакао је министар.
Такође, он је подсетио и да је Република Србија 2013. године ратификовала Истанбулску конвенцију – Међународни споразум Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, као и да су Влада и Министарство унутрашњих послова одговорно предузели многобројне активности за постизање циља ове Конвенције.
„Стога бих нагласио и да су припадници Министарства унутрашњих послова својим преданим радом постигли циљ јасно дефинисаних делатности ове конвенције у виду превенције, подршке, заштите жртава и сузбијања насиља, али исто тако и кроз кривични поступак и истрагу, вођење јасних евиденција и података о примени и поступању полицијских службеника“, поручио је министар Дачић.
Говорећи на тему борбе против насиља, министар Дачић је указао да је од велике важности било и увођење Закона о спречавању насиља у породици као превентивног модела у наш правни систем и он је у примени од 1. јуна 2017. године, откад су жене још више мотивисане да пријављују насиље.
„Закон о спречавању насиља у породици је први превентивни закон који уводи полицији нови приступ у раду, у смислу превенције и реакције полиције пре извршења кривичног дела или прекршаја, као и заштите жртава, дајући им могућност да остану у свом окружењу, док насилном члану породице намеће ограничења. Овај закон обавезује све институције, организације, све субјекте друштва који знају да неко трпи насиље, да синхронизовано, брзо и ефикасно одговоре на насиље и пруже помоћ, подршку и заштиту од насиља“, рекао је министар, додавши да су у овој области полицијски службеници прошли кроз низ едукација у виду специјализованих обука како би стекли знања и вештине поступања у области спречавања породичног насиља.
„Додао бих и да је од јуна 2017. године, када су уведена два нова кривична дела у Кривични законик - прогањање и полно узнемиравање, јасно стављено до знања да је кажњиво свако непристојно понашање према жени на јавном или било ком другом месту“, поручио је министар, нагласивши да је у борби против насиља неопходна едукација нашим најмлађим узрастима, у чему су у максималним напорима укључени полицијски службеници МУП-а кроз своје превентивне активности на подизању свести и образовању ученика на томе како да препознају и спрече насилно понашање.
„Насиље у породици није приватна ствар које се дешава у четири зида, већ је у таквим ситуацијама неопходно да јасно покажемо храброст и солидарност. Моја главна порука за грађане је да не препуштају ситуацију случају ако сумњају или поуздано знају да неко трпи насиље, већ да то одмах пријаве. У тим ситуацијама, позив, односно пријава насиља на број 192 или 0800-100-600 јесте први и прави корак којим се може спасити нечији живот“, закључио је министар Дачић, додавши и да полиција годишње изрекне чак 32.000 мера забране приласка.
Web Content Viewer
ActionsАктуелно
Брзи линкови
ActionsБрзи линкови
- Влада Републике Србије
- Документи грађана
- Притужбе на рад полиције
- Пријава имовног стања
- Пријава корупције у МУП-у
- Информатор о раду Министарства унутрашњих послова Републике Србије
- Апликација ЧЕЛИК - читач електронске личне карте
- Стање на граничним прелазима
- Родна равноправност
- Поглавља 23 и 24
- eУслуге МУП-а
- CERT RFC 2350
- Локације камера МУП-а у Београду